Interneto puslapio peržiūrų skaičius

2011 m. birželio 30 d., ketvirtadienis

Mackmyra – Švedijos viskio mėgėjų sapnas virtęs realybe

Galbūt daugeliui Švedija nėra žinoma kaip viskio šalis. Tačiau 1999 metais užgimusi distilerija, pavadinimu Mackmyra, visiems laikams perrašė skandinaviško viskio istoriją.

Ji įsikūrusi netoli Stokholmo esančiame to paties pavadinimo miestelyje. Jei kalbėtume konkrečiau, švediško viskio gamintojai okupavo nebenaudojamas geležės rūdos kasyklas Mackmyra miestelyje. Jų teritorijoje plytintys tuneliai yra puiki vieta viskio brandinimui: čia pastovi ir žema temperatūra. Tuneliuose taip pat įrengti asmeniniai sandėliai, kur jūs galite laikyti iš distilerijos įsigytą statinaitę su viskiu.

                                              Mackmyra distilerija

Mackmyra įkūrė aštuoni buvę Stokholmo Technologijos Universiteto grupiokai. Jie kasmet kartu vykdavo slidinėjimo atostogoms į Švedijos šiaurę. Kaskart kiekvienas iš jų įsimesdavo į lagaminą po butelį (ar du) stipraus gėrimo. Taip jau nutiko, kad 1998 metais visi atsivežė po salyklinio viskio butelį. Vakarais prie židinio, ragaujant kiekvieno parinktą viskį, vyko diskusijos: kodėl negalime paragauti švediško viskio, kas trukdo tokį gaminti, kaip viską reikėtų pradėti...

Vaikinai viskio gamyboje patirties neturėjo, bet būdami inžinieriais nusprendė įrangą gaminti patys. Bendraminčiai juokavo, kad nesėkmės atveju, blogiausia kas gali nutikti - kiekvienas iš jų turės po kelias statines viskio. Tad netgi pesimistinis variantas atrodė visai viliojančiai.

Aplankę kelias distilerijas Airijoje ir Škotijoje, bei pagilinę žinias viskio gamybos srityje kolegos suprato, kad gamybos būdai visur yra panašūs. Didžiausias skirtumas yra mažos gamybos paslaptys, bei specifiškumai, kuriuos dažnai padiktuoja vietinės gamtinės sąlygos ir tradicijos. Būtent tai kiekvieną viskį daro išskirtiniu, tad buvo nuspręsta gamybos procese naudoti kuo daugiau švediškų „priedų“.

Mackmyra gamintojai statinėms gaminti naudoja švedišką ąžuolą. Durpės salyklo gamybai kasamos Švedijos plotuose, kuriuose kažkada plytėjo Baltijos jūra. Tai tiek durpėms, tiek salyklui suteikia unikalų, kiek sūroką skonį. Džiovinant dalį miežių yra naudojami kadagiai. Būtent taip salyklas Švedijoje buvo gaminamas šimtmečiais, o šiais laikais tai Mackmyra viskiui suteikia dar vieną švedišką atspalvį. 

                                                       Švediško ąžuolo statinė

Dar vienas aspektas padėjęs sukurti unikalų skonį, bei kiek vėliau pastūmėti pardavimus, buvo sprendimas viskį brandinti 30 litrų statinėse. Būtent tokią statinę gali įsigyti kiekvienas viskio mėgėjas iš bet kurios pasaulio vietos. Viskis pradedamas gaminti ir brandinti tik užsakius statinę. Kiekvienam įsigijusiam šį turtą yra suteikiamos ir saugojimo paslaugos. Per tris viskio brendimo metus, jūs bet kuriuo metų laiku galite atvykt ir aplankyti savo kūdikį, augantį ir bręstantį Mackmyros sandėlių tuneliuose.


Šiuo metu didžioji dalis Mackmyra viskio brandinama nuo 30 iki 100 litrų statinėse. Šiek tiek viskio brandinama ir didesnėse statinėse, o štai mažiausių statinių talpa nesiekia nė dviejų litrų. 

Projektas 1999 metais prasidėjęs kaip „graži viskininkų iniciatyva“, 2001 metais ėmė rodyti pirmuosius rimto verslo požymius. 2002 metais už 35 mln. švediškų kronų buvo sumontuoti nauji distiliavimo indai. Jie buvo pagaminti ir atgabenti iš Škotijos.

Šiuo gyvavimo laikotarpiu, pareikalavusiu daug investicijų, Mackmyra gamintojai žengė dar vieną drąsų žingsnį. Ieškodami lėšų, pirmiausia, jie kreipėsi į Švedijos viskio mėgėjus. Buvo paskelbta, kad prie distilerijos plėtros įgyvendinimo gali prisidėti visi norintys ir turintys tam galimybes. Taip atsirado investitorių, o taip pat buvo sukurtas itin didelis vietinių viskio mėgėjų lojalumas. 

                                                      Mackmyra distilerija žiemą

Tik maža pinigų dalis buvo skolinama iš bankų. Didžiąją dalį sudarė smulkių investuotojų pinigai, bei kronos atkeliavę iš Švedijos ūkininkų asociacijos. Žemdirbiai įžvelgė šiame projekte naudą, t.y. augančią švediškų miežių paklausą. Prie projekto plėtros taip pat prisidėjo ir Mackmyros miestelio valdžia.

2002 metais, kuomet distilerija pradėjo pilnai funkcijonuoti, jos pajėgumas buvo 170 000 litrų per metus. Šiomis dienomis jis pakilęs iki 300 000 litrų.

O kokios gi švedų viskininkų darbo vaisių skonio savybės? Lyginti Mackmyra viskį su škotišku yra gana sunku. Švediškas viskis atstovauja, mano taip vadinamai, naujajai mokyklai. Šiuo terminu aš vadinu distilerijas atsiradusias XX amžiuje ir į tradicinius gamybos būdus žinomus Škotijoje, ar Airijoje įnešusias technologinių naujovių.

Kitas aspektas yra tas, kad švediški viskiai yra labai jauni. Mes vargu, ar sutiksime 12 metų senumo švedišką viskį, o ką jau kalbėti apie 18 ar daugiau metų brandų „senelį“. Į tai, ragaujant kaimynų iš Skandinavijos viskį, irgi reikia atsižvelgt. 

                                                           Mackmyra Malt Whisky

Nepaisant visų šių išlygų Mackmyra viskis turi puikų, gan švelnų skonį pasižymintį vaisiniais aromatais. Būtent už tai jis ir sulaukė pripažinimo visame pasaulyje. Viskio baro „W 1640“ lentynose esantis Mackmyra Malt Whisky yra oficialus distilerijos debiutas, kuriuo jie 2008 metų antroje pusėje prisistatė pasaulio viskio mėgėjams.  Šis viskis buvo brandinamas 100 litrų statinėse. Dalis viskio brendo švediško ąžuolo, o dalis statinėse, kuriose prieš tai laikytas burbonas. 

                                                Mackmyra Spec. 03

Kita rūšis, kurią galite rasti mūsų baro meniu yra Makmyra Spec. 03. Tai žymiosiose ir mūsų apdainuotose - 30 litrų statinėse brandintas viskis. Buvo naudojamos burbono, šerio, bei naujos švediško ąžuolo statinės. Šio viskio skonis patenka į aštraus, pilno kūno, bei vaisinio viskio kategoriją. Skol!

Šarūnas 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą